All Posts Tagged: fibrokist nedir

Fibrokist Ağrı Yapar mı? Kansere Dönüşür mü?

fibrokistik-meme

Memede yuvarlak, hareketli, dokunmaya duyarlı yumrular, çoğunlukla bir kisti işaret eder. Kadınların birçoğunda hayatlarının belli dönemlerinde ortaya çıkabilen bu durum, kanserli olmayan (iyi huylu) değişikliklerdir. Kadınlarda çok sık görülen bu tarz basit kistler genellikle doğurganlık yaşına gelmiş kişilerde görülse de her yaştaki kadınları etkileyebilmektedir. Fibrokistler, memenin farklı yerlerinde olabileceği gibi aynı anda her iki memede ve birden fazla miktarda bulunabilir.

Kistler, memelerin içinde sıvı dolu yuvarlak veya oval keselerdir. Adet dönemlerinde oluşan hormon değişiklikleri çoğunlukla kistlerin büyümesine ve bu dönemden hemen önce elle dokunulduğunda daha belirgin, hassas ve ağrılı hissedilmelerine neden olur. Ultrason görüntülerine göre basit, komplike ve kompleks kistler olarak adlandırılırlar. Basit kistler, hastalık olarak kabul edilmez, normal bir meme yapısı olarak tanımlanabilir. Diğer bir ifade ile “fibrokistik hastalık” diye bir tanım yoktur, “fibrokistik  veya kistik meme yapısı” ifadesi kullanılmalıdır. Bu nedenle basit kistleri olan kadınlarda özel bir takip gerekmez, rutin meme kontrollerinin yapılması yeterlidir.

Fibrokistik memelere sahip birçok kadının belirtileri olmamasına rağmen, bazı kadınlarda özellikle memelerinin üst dış bölümlerinde meme ağrısı, şişme ve hassasiyet, yanma, dolgunluk, kaşıntı, meme başında akıntı veya ağrı gibi şikayetler olabilir. Bu semptomlar bir kadının menstruel periyodu başlamadan hemen önce artabilir ve menstruel periyodun farklı evrelerine geçerken değişebilir.

Fibrokistler herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa tedavi uygulanmaz. Bu tarz kistler kendiliğinden kaybolabileceği gibi büyük kistlere sahip kişilerde ağrı ve hassasiyet nedeniyle tedavi gerekebilir.  Böyle bir durumda uygulanacak tedavi yöntemi, içi sıvı dolu kist içerisine enjektör ile girilerek kistin içindeki sıvının boşaltılmasıdır. Bu müdahale, ancak kistin hastayı rahatsız edebileceği durumlarda uygulanır. Kistlerin cerrahi girişimle çıkarılması önerilmez. Basit kistler meme kanseri riskini arttırmaz.

Kistik bir meme  yapınız ve meme ağrısı şikayetiniz varsa, bazı hususlara dikkat etmek  yaşamınızı kolaylaştırabilir. Memelerinizin çok hassas olduğu dönemlerde sporcu sütyenleri kullanarak bu ağrılı dönemi hafifletebilir ve günlük yaşantınızda kullanacağınız iyi oturmuş, destekleyici sutyenlerle de kistlerin verdiği hafif rahatsızlardan kurtulabilirsiniz. Çok ağrınızın olduğu dönemlerde doktorunuzun önereceği ağrı kesiciler kullanılabilir.

 

Çeviri ve derleme: Nurgül Koç

Redaksiyon: Hasan Karanlık

 

Kaynak: Amerikan Kanser Derneği

 

Daha fazla