All Posts Tagged: kanser bulaşıcımıdır

Meme Kanseri Bulaşıcı Bir Hastalık Değildir!

meme-kanseri-bulaşıcı-değildir

 

Bazı kanser tedavilerinde özellikle meme kanseri tedavisinde saç, kaş ve kirpikler dökülür. Kanser tedavisi gören hastanın bu süreçte kendini korumak için maske kullanması gereklidir. Fakat insanlar özellikle maske kullanan saçsız, kaşsız bir kişi gördüklerinde çekinir ve hastalık kendilerine de bulaşacak diye stres yaşarlar. Üstelik çoğu zaman bunu hastalara da hissettirirler. Halbuki KANSER BULAŞICI BİR HASTALIK DEĞİLDİR. Bir kişiden başka bir kişiye kesinlikle bulaşmaz, tam tersi hasta olan kişi, diğer insanlardan korunmalıdır ve kalabalık, havasız ortamlarda bulunmamaya özen göstermelidir.

Kanser tedavisi gören hastaların bağışıklık sistemi çok hassas olduğundan tedavi süresince mikroplara karşı çok fazla duyarlıdır. Bu nedenle grip nezle mikrobu hastaya kolaylıkla bulaşabilir. Hastaların özellikle sonbahar kış aylarında grip, nezle olmuş insanlardan uzak durması toplu taşıma araçlarını kullanırken maske kullanmayı ihmal etmemesi gereklidir. Grip ve nezleyi daha hafif atlatabilmek için ise (grip aşısı olmasında sakınca görülmeyen hastaların) Eylül, Ekim aylarında aşı olarak tedbir almalarında fayda vardır.

Hastaların çevresinde bulunan insanların bu süreç boyunca yapması gereken,  hastanın uyarısına saygı göstermek ve yakın temas ( sarılmak, öpmek) konusunda ısrarcı davranmamaktır. Eğer tedavi gören bir hastaysanız, yakın temasa alışmış öpüşme, sarılma geleneği olan bir toplumda arkadaş ve dostlarınızla karşılaştığınızda bundan kaçınmak oldukça zorlanacağınız bir durumdur. Böyle zamanlarda kendinizi koruyabilmek için çevrenizdekilere karşı önceden kısa bir açıklama belirleyip uyarıda bulunmanız faydalı olacaktır. Bu sizi hastalıklara karşı bir nebze olsun koruyacaktır.

Unutmayın, önleminizi almazsanız zarar gören taraf siz olursunuz. Şunu bilmelisiniz ki, kimse sizi sizden daha iyi koruyamaz.

 

Makale : Nurgül Koç

Redaksiyon: Hasan Karanlık

Daha fazla