All Posts Tagged: saç dökülmesi

Meme Kanseri Tedavisinde Saçlarımız Dökülecek mi?

meme-kanseri tedavisinde- saçlarımız- dökülecek- mi

Kadınlar hastalıkla ilk yüz yüze geldiklerinde, dış görünüşlerini değiştirecek olan saç, kaş, kirpik kaybından dolayı çok fazla endişe duyarlar. Elbette bu çok normal bir tepkidir. Saç, her insanın dış görünüşü ve özgüveni için önemlidir. Birçok kadın bu yan etkiden dolayı tedaviyi reddetmeyi bile göze alabilmektedir.

Meme kanseri tedavisinde hastalara değişen doz ve sıklıkta (her hafta veya 3 haftada 1; 4 kür – 8 kür gibi) kemoterapi uygulanmaktadır. Kemoterapi kanser hücreleriyle beraber saç hücrelerini de etkiler. Saç ve kıl folikülleri vücudun en hızlı büyüyen hücrelerinden bazılarıdır. Kanser tedavisi görmüyorsanız saç kökünüz her 23 ile 72 saatte bir bölünür. Kemoterapi, kanser hücreleriyle savaşırken saç hücrelerini de yok eder. Kemoterapi de saç dökülmesine sebep olan; paklitaksel, dosetaksel, doksorubisin, epirubisin, siklofosfamid, fluorourasil, karboplatin, sisplatin ve metotreksat gibi bazı ilaçlardır. Dökülmeler, tedavi başladıktan sonra 1 ila 3 hafta içerisinde başlar. Birinci hafta çok hissedilmeyen dökülme, 2. hafta içerisinde saçınızı tararken ve yıkarken gözle görülür biçimde karşınıza çıkar ve 3. hafta daha belirgin artar. Bu durumdan psikolojik olarak olumsuz etkilenmemek için en iyi çözüm, dökülme başlamadan saçların olabildiğince kısa kesilmesi veya kazıtılmasıdır. Böylelikle dökülmeye şahit olmamış ve olumsuz etkilenmemiş olursunuz. Ayrıca, kemoterapi aldığınız dönemde cildiniz hassas olacaktır. Saçlarınızı kazıma işlemi için elektrikli tıraş makinası kullanırsanız kafanızı kesiklerden koruyabilirsiniz. Bir süre boyunca (tedavi tamamlanana kadar) dış etkenlere karşı korunma önlemleri almanızda da fayda vardır. Süreci rahat atlatabilmek için güneş koruyucu krem, bandana, şapka, eşarp ve peruk kullanabilirsiniz. Dökülen kaşlarınız için kaş farı, kirpiklerinizin eksikliğini gidermek için ise eyeliner deneyebilirsiniz. Bu geçici çözümler kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Saçların dökülmesini engellemek için günümüze kadar değişik yöntemler denenmiş olup birçoğu başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Dökülmeyi durdurmak için son yıllarda en çok konuşulan yöntemler ”soğuk kapaklar ve kafa derisi soğutma” yöntemlerdir. Bu yöntemlerden “kafa derisi soğutma” birkaç yıldır ülkemizde de uygulanmaktadır. Soğuk kapaklar ve kafa derisi soğutma; derinin ısısını düşürmek için kullanılan bir uygulamadır. Bu soğutma sistemleri, saç köklerine ulaşan kemoterapi ilacının miktarını azaltarak kafa derisinin altındaki kan damarlarını daraltması sonucu saç foliküllerine ulaşan kan miktarında bir sınırlama yaratır ve dolayısıyla kan akışıyla taşınan kemoterapi ilaçlarının etkisinden korunma sağlanmış olur. Araştırma sonuçları, soğuk kapakların ve kafa derisi soğutma sistemlerinin, onları kullanan kadınların % 50 ila % 65’inde oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ancak bu metodu deneyen bazı kadınlarda, fazla soğuktan dolayı baş ağrısı ve rahatsızlık hissi oluşabilmektedir. Bu nedenle hastadan hastaya değişebilen bir etkinliği olduğu söylenebilir ve kullanımı herkes için uygun değildir. Bu konuyla alakalı çeşitli çalışmalar tedavinin güvenilirliğini ve etkinliğini incelemeye devam etmektedir.

Saç dökülmesinin geçici bir yan etki olduğu unutulmamalıdır. Dökülen saçlar, kaşlar, kirpikler ve vücut tüyleriniz kemoterapinin son kürünün alınmasından sonra 2-3 ay içerisinde tekrar çıkmaya başlar. Sürekli kısa kesilen saçlarınız bir süre orantısız olarak uzayabilir, renginde ve yapısında bazı farklılıklar ortaya çıkabilir. Bu genellikle geçici bir durumdur ve birkaç ay içerisinde düzelmeye başlar. Yapısı değişen saçlar genellikle 3-5 yıl içerisinde ise tamamen eski haline geri döner.

Kaynaklar:
http://www.breastcancer.org/tips/hair_skin_nails/cold-caps
http://kanser.gov.tr/kanser/kanserle-mucadele-ederken/1180-sac-dokulmesi.html

Çeviri ve derleme: Nurgül Koç
Redaksiyon: Hasan Karanlık

Daha fazla