Kanser Hastaları Grip Aşısı Yaptırmalı mı?

meme-kanserinde-grip-aşısı

Kanser hastaları, hastalık nedeniyle alınan ilaçların (kemoterapi) etkilerinden dolayı, savunma (bağışıklık) sistemleri zayıflamış olduğu için enfeksiyonlara karşı oldukça duyarlıdırlar. Enfeksiyonlar bu hasta grubunda daha çok görülür ve daha ağır seyredebilirler. Bu nedenle bu tür hastalarda enfeksiyonlara karşı korunmak için yapılacak grip aşısı, ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur.

Hasta, kemoterapi veya ışın tedavisi almıyorsa, aşılanma diğer erişkinler ile benzer zamanda yapılmalıdır. Kemoterapi veya radyoterapi alıyor ise yanıt beklenen düzeyde olmayabileceğinden bu dönemde yıllık olağan influenza (grip) aşılaması hariç aşılama yapılmamalıdır. Bu tür hastalarda aşılama kemoterapiden en az 2 hafta önce veya 3 ay sonra yapılmalıdır. Uygun olmayan dönemlerde yapılan aşılamalar dikkate alınmamalı ve yapılmamış kabul edilmelidir.

Hasta ile yakın temasta bulunan hasta yakınlarının da grip aşısı olması gerekmektedir. Bu kişiler hasta olduklarında mikropları onlara kolayca bulaştırabileceğinden grip aşısı yaptırmaları, hastaya yapılacak aşı kadar önem taşımaktadır.

Aşının koruyuculu etkisi 2 -3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu neden ile tavsiye edilen, yıllık grip aşısının aşı kullanıma sunulur sunulmaz grip salgını başlamadan önce eylül – ekim aylarında yapılması ve hastaların aşılanmalarının Aralık ayından önce bitirilmesidir. Ancak kişi gribe yakalanmamış ise aşılama grip sezonunun sonuna kadar uygulanabilir. Grip (İnfluenza) virüsünden korunma, genellikle sadece bir yıl sürer. Ertesi yıl koruyuculuk için aşının tekrarı gereklidir. Bunun nedeni grip virüsünün hemen her yıl genetik yapısını değiştirmesi ve farklı bir virüs olarak ortaya çıkması ve dolayısıyla grip aşılarının da aynı şekilde hemen her sene içeriğinin değişmesidir.

Grip aşısının en sık rastlanan yan etkisi ise enjeksiyon bölgesindeki ağrıdır ve çoğunlukla 3-4 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Halsizlik gibi durumlar nadir de olsa görülebilmektedir. Bu da aşının içeriğinden kaynaklı bir durum olup gayet olağandır. Gripten sadece aşı ile yüzde yüz korunmak mümkün değildir. Bunun yanında bağışıklılık sistemini güçlendirecek takviyeler büyük önem taşır. Özellikle C vitamini içeren meyveler, sağlıklı ve dengeli beslenme ve spor yapmak gribe karşı savunma mekanizmamızı artırır.

Çeviri ve derleme: Nurgül Koç
Redaksiyon: Hasan Karanlık